DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Degerli-achaltekinský kůň/Fyzitida

DEGERLI 2.6.2013

Utekla spousta vody a z Dega, z hříběte, které mělo zborcenou kostru z důvodu překotného vývoje-byl největší z hříbat, co se to jaro narodila a bohužel neměl dostatek stopových prvků k vývoji , se stal nádherný kůň. Je hrdým otcem malé Durun Kou Ahal, která je mu nachlup podobná, stejně tak hrdá, ale hravá, spokojená, ovladatelná a milá. Po té, co se domluvil s mou angloarabskou klisnou a vyšli si, byl vykastrován a tak nadále žije ve stádě a stará se o jeho bezpečí, jako hřebec, tvrdý, nesmlouvavý, ruský hřebec. Jsem jeho člověkem, takže respektuje všechna má rozhodnutí, naštěstí :-)

Už když jsem přemýšlela o jeho koupi, byla hlavní motivací mé myšlenky poznat duši achaltekince. Je to jedinečné zvíře, hrdé a majestátní, i když se bojí, vypadá jako král koní... když se mi schová za záda a dívá se na cyklistu oděného v reflexním mundůrku... má velmi primitivní projevy, je opravdu zajímavé jej seldovat, stará se nyní o stádo, je velmi tvrdý a nesmlouvavý, je dominantní a svou dceru vodí jako klisna. Durun následuje Degerliho všude, je to její vzor a otec, oba o svém spojení genů ví. Myslím, že jen málo chovatelů má možnost vidět sounáležitost právě takového stáda. Své koně vodím ven bez vodítek. Stalo se nám, že Durun, protože nezapře svého otce, vycestovala daleko od nás. Protože mě Degerli bere jako vůdce stáda, neustále mě sleduje. Když jsem se starostlivě ohlédla za hříbětem, podíval se na mě a běžel pro hříbě. Opatrně ji oběhl a přivedl do naší blízkosti. Klisna vůbec, od asi dvou týdnů věku, neprojevuje strach o to, kde se kobylka nachází, o všechno se stará Degerli. Právě toto se ale stalo starostí pro Habeta, hříbě, které se mé Ladě narodilo před více než dvěma lety. Byl pod klisnou do sedmého měsíce březesti nového hříbátka, to znamená do roku a půl svého věku. Stále pil mléko. Klisna i přes to, že byla využívána pod sedlem, nejevila žádné známky strádání. Byla v plné kondici. V sedmém měsíci březesti jej sama odstavila. Přestala laktovat a připravovala se na další mateřství. Stádo do té doby bylo velmi kompaktní, kluci si hráli, běhali spolu venku, Degerli měl Habeta rád, jako svého bratra. Krátce po porodu, kdy si uvědomil své otcovství, ale začal Habeta vyhánět. Šlo o klasický přístup ve stádě. Habet tím velmi trpěl, přišel o matku, která se k němu začala chovat odmítavě a o kamaráda. Taková je prostě příroda. Achal mu vlastně řekl, ,,mazej si utvořit vlastní stádo,, jen v podmínkách, co máme nyní je to prostě těžké  :-)

a tak má Habet nového kamaráda Oriho, snad se jim spolu bude líbit na světě...

27.05.2011 Vyjádření veterináře a popis stavu Degerliho

Degerli se narodil klisně, která sama prodělala velkou nedostatečnost mikroprvků ve svém ranném věku. Zůstala nejezdtelná, má deformované klouby a nekorektní postoj. U předchozích hříbat se tento Degův problém neobjevil. Chovatelka na mou prosbu udělala krve klisny, má nadbytek vápníku a nedostaek fosforu, je narušený metabolismus a z toho se dá vyvodit i fakt, že je snížená hladina kreatininu. Nebo-li, osvědčil se německý liz s vyšším obsahem fosforu a krve udělané po nějaké době, kdy koně konzumují tento liz, jsou v pořádku. Navíc odpadá starost, jak s minerály, zda dávat kyblíčky nebo jak do nich dostat to, co potřebují. Prostě si to nalížou. Čekají nás další krve, uvidíme, jak na tom bude Degerli, laktující klisna a jeden vzorek z mladých :-)

Zpět k Degovi.

Degerli vyrůstal s matkou na pastvině, myslím, že na noc byli v boxe. Hodně běhal, pil mléko od matky a ještě přemluvil jinou klisnu a od té také pil. Samozřejmě s narůstajícím věkem konzumoval traviny které byly k dispozici. Z fotografií kolem čtvrtého měsíce je zřejmá deformace kosti u zadní, tmavé končetiny. Kosti rostly s byly ,,řídké'' sž došlo k jejich zborcení. Bylo to nerovnováhou minerálních látek. Chyběl fosfor, jako většině koní v čechách, podle výsledků krví, které byly vzaty v různých krajích a oblastech. Taková česká specialita. V průběhu pátého měsíce došlo k otoku kloubu na tmavé noze. Otok byl způsoben rozpadem chrupavky, kterou tělo vystavělo jako oporu uložení kloubu. Během pohybu se kloub a kost snažila dostat do osy a tak tělo odbourávalo vytvořenou chrupavčitou tkáň. Z toho vnikl zánět, protože jiným způsobem není možné rozpadající se - nekrotizující, přebytečnou tkáň vyloučit.

Po zjištění stavu chovatelkou a veterinářem, bylo rozhodnuto, hříbě ihned odstavit a přeléčit antibiotiky. Degerli byl tedy v klidu, v boxe, měl k dispozici seno, vodu a sůl. Po měsíci veterinář, kvůli deformaci končetin rozhodl, že bude lepší dát ho na ,,tvrdo'' tak byl Degerli přestěhován do ohrádky ze železných trubek o velikosti cca 4x6metrů. Tam byl další měsíc a rašplovala se mu kopýtka.

V tu dobu jsme začali uvažovat o tom, že si ho přivezeme a pokusíme se ho dát dohromady. V čechách není mnoho informací o tom, jak se zánětem růstových štěrbin zacházet, proto jsme hledali i u zahraničních odborníků. Schůdné řešení bylo nalezeno a Degerli přivezen.

U nás měl přístřešek a pevný, pěkný prostorný výběh. Byl listopad a Deg neměl moc dobrou ochranu co se týče srsti, také byl strašně zesláblý a sotva se pohyboval. Měla jsem z počátku strach, zda přechod, kdy bude v noci venku a bude třeba mrznout, zvládne. Během několika málo dní, mu srst narostla a při kontrolách v noci, byl uvelebený v kupě sena a teploučký a spokojený.

Udělali jsme odběry krve. Chyběl téměř úplně fosfor, hladina všech důležitých mikroprvků byla mizivá. A to už baštil deset dní minerálku. Dělaly se první korektury. Měl plná chodidla, špatný úhel (ikdyž u hříbat jsou nožky postaveny více nastrmo) spekulovalo se nad schvácením předních, odrůstající stěna tomu nasvědčovala, schvácení mohlo proběhnout kolem pátého měsíce věku. V přední stěně odrůstal absces nebo spíše otvor po něm.

Už se lépe cítil na nohách, dali jsme k němu Ladu. Ta ho přijala za svého a všude ho vodila. Degerli byl spokojený a veselý, začal se projevovat jako hravé hříbě, měli jsme z něho radost. Začal být dobře na nohách. Chodil na procházky po asfaltové silničce, strouhaly se mu kopýtka každých deset dní. Šlachy, které byly vzadu na zadních nohách v děsivé formaci se narovnaly. Chodil ve stopě, klus a cval byl korektní. V kroku se zadní nožky lehounce stáčely dovnitř vždy při odlehčení končetiny, pokud byly na zemi, byly korektní. Neustále se opakoval zánět na tmavé nožce, na tři dny to oteklo a zase splasklo.

První RTG ukázalo, že kloub není v kloubní jamce (viz RTG snímky v sekci novinky ve zdraví kopyt). Opakovalo se za měsíc a vida, stav se dramaticky zlepšil. Při příští návštěvě našeho pana veterináře, nás napadlo zrentgenovat přední nožky a vůbec, nejen kost od hlezna, ale i kopyta. Ano, na snímcích bylo perfektně vidět schvácení. Celou situaci jsme rozebrali a veterinář se vyjádřil takto:

Při změně režimu tak velké, jako u Degerliho proběhla a pokud byl i odstaven od klisny, došlo ke schvácení a došlo by k němu u jakéhokoliv jiného hříběte. Plus to, že byl léčen a přeléčen antibiotiky. Takto postižené hříbě je nutné vyšetřit a učinit odběry krve za účelem zjištění stavu mikroprvků, nedostatkem fosforu a nevyrovnaných poměrů minerálů, dochází právě k zánětu růstových štěrbin. Tělo nemá dostatek potřebných stavebních látek a proto se toto děje. Dále má být s klisnou a venku, má mít přiměřenou dávku pohybu který samo toleruje. Je nutné a nezbytné doplnit mikroprvky. Posléze hlídat stav kopýtek, aby nedocházelo k deformacím.

když mají koně rovnováhu mikroprvků, nikdy k fyzitidě a jiným podobným průšvihům nedojde! Stačí kvalitní minerální liz, jeho link umístím sem na stránky...

Zánět růstových štěrbin nikdy není způsoben předávkováním mateřským mlékem, naopak samo hříbě, protože je nedostatečné, přesvědčí druhou klisnu aby ho nechávala pít. Překotný růst kolem čtvrtého a pátého měsíce věku vyžaduje přísun mikroprvků v podobě kvalitního lizu a krmiva, pokud možno i mateřského mléka.

Dále je naprosto nevhodné léčit oteklý kloubek antibiotiky. Pokud by byla hladina mikroprvků dorovnána, tělo si problém řeší samo.

Fotografie nožek v sekci - Novinky ve zdraví kopyt...

Degerli-achaltekinský kůň/Fizitida

Jak již jsem se zmínila, přivezli jsme nový přírůstek do stáda, je to náš Achálek Degerli. Po úvodních vyšetřeních byla stanovena staronová diagnóza Fizitida. Jedná se o závažný, ortopedický problém, postihující mladé koně a hříbata nejčastěji kolem pátého měsíce věku.

Často se tato nemoc, pokud je diagnostikována, zahájí léčbou antibiotiky. Ovšem tady, u oteklých kloubů, které v člověku spustí alarm, že se jedná o zánět, o který se skutečně jedná, jde o to, že tento typ zánětu není způsoben virem, cizím tělesem ani jinak, jde o zánět z rozpadené tkáně, kterého se tělo snaží tímto způsobem zbavit. Antibiotika tento zánět na nějakou dobu pozastaví, ale vlastně nevyléčí, naopak, protáhnou tělu dobu, po kterou s tím zase začíná a musí bojovat.

Velkým mezníkem je vyšetření krve, kde veterinární lékař vidí, jak je na tom koník se stopovými prvky, podle tohoto se upraví krmná dávka, doplní se chybějící prvek tak, aby mělo zvíře z čeho stavět.

Další důležitou věcí je následný odchov. Hříbě potřebuje dostatek pohybu po pevném, rovném terénu, nejlépe s klisnou, pokud je to v ranném věku nebo procházky energickou chůzí. Nejvhodnější je asfaltová silnička. Pokud má dobře upravená kopýtka, chůzí po terénu, který má správnou odezvu se dostanou klouby do osy.

Tato nemoc má mnoho průvodních jevů, postihuje klouby a to buď jeden, nebo oba párové.

Krmná dávka by se měla být sestavena z kvalitního sena a vhodných minerálních doplňků. Hodně pohybu je základní lék na tento ortopedický problém.

Další info doplním.

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

aktualizováno: 09.01.2017 17:28:48