Artróza, osifikace, kostnatění...
Během doby, kdy studuji a pracuji v oboru, jsem měla možnost vidět spoustu RTG snímků, kde se objevil démon jménem artróza. Takový RTG snímek vzniká v momentě, kdy má koník takové problémy, že jsou spojeny s jeho hybností.
Nemohu se vyhnout tomu, abych zde zmínila proč je moc důležitý korektní postoj koně, ve kterém ho nejen fotíme, ale také ho vidíme tak stát v ohradách při odpočinku.
Pokud je koník v pořádku a žádná z částí jeho těla není přetěžována, pokud není podkován, není důvod se artrózy obávat. Ta je důsledkem buď přímo podkování koně a jeho pohybem po tvrdých terénech, silnicích a dlažbách, neboť železné podkovy zajišťují potřebné vibrace k jejímu vzniku-bosé kopyto je, pokud má správný tvar a funkci, výborným tlumičem nárazů nebo právě tím, že koník, aby se vyhnul nepohodlí ve svých kopytech, zaujme postoj, kdy je nepohodlí nebo dokonce bolest co nejnižší. Jenže v tu chvíli se nejedná o postoj fyziologický-přirozený-správný a je přetěžována skupina svalů, šlach a kloubů. Pokud je přetížení oblastí dlouhodobé, tělo tyto oblasti zpevní osifikací-vystaví kostní buňky, aby bylo zaručeno přežití jedince.
Artróza samozřejmě často vzniká i ve stavech poúrazových.
Nicméně, první, co je třeba docílit, je obnovit správný postoj těla, aby síly a váhy byly vyrovnány. Ihned potom, se celý koník obvykle přestaví a přesvalí. Pak je vhodné se podívat na to, jak a kde artróza vadí, jak rozsáhlá je a buď nechat tělo, aby si poradilo a hybnost ze stejného důvodu jako před tím, obnovilo - to trvá nějakou dobu, nebo si pomoci chirurgickou cestou. Tady již vidím smysl toho, takový zásah provést.
ALE ZÁSADNÍ VĚCÍ JE, UDRŽET A NEBO OBNOVIT A UDRŽET PŘIROZENÝ POSTOJ KOŇSKÉHO TĚLA, ABY NEDOCHÁZELO K PŘETÍŽENÍ ŽÁDNÉ Z JEHO ČÁSTÍ A DOVOLIT MU SE HOJNĚ POHYBOVAT.